دوره MTCNA میکروتیک

آموزش میکروتیک دوره MTCNA یا MikroTik Certified Network Associate
دوره میکروتیک MTCNA اولین دوره میکروتیک بوده و برای ورود به دوره های پیشرفته میکروتیک می باشد ( پیش نیاز تمام دوره های پیشرفته میکروتیک است) این دوره آموزش معمولا در ۳ روز بصورت فشرده به مدت ۲۴ ساعت توسط دانشگاه میکروتیک برگزار می شود.

همانطور که در شکل زیر میبینید MTCNA اولین دوره بوده و پیش نیاز دوره های پیشرفته می باشد.

این دوره آموزشی پیش نیازی ندارد ولی توصیه میشود شرکت کنندگان دانش خوبی در خصوص TCP/IP را داشته باشند.
دانشجویان بعد از اتمام دوره توانایی های زیر را کسب خواهند کرد.

 • آشنایی با سیستم عامل روتر میکروتیک (Router Operating System, ROS )
 • آشنایی با انواع سخت افزارهای میکروتیک Router Board یا مسیریاب های سخت افزاری
 • آشنایی با امکانات موجوده RouterBoard های میکروتیک
 • ارتباط اولیه و تنظیم روتر همچنین متصل شدن به اینترنت
 • تنظیم، مدیریت، نگهداری و troubleshooting شبکه های مبتنی بر میکروتیک
 • ارائه سرویس به Client ها

مخاطبین دوره :

 • شرکت های فناوری اطلاعات
 • شرکت های سرویس پراوایدر اینترنت ISP
 • دانشجویان علاقه مند به شبکه
 • مدیران و کارشناسان IT
 • متخصصین شبکه

پیش نیاز دوره :

همانطوری که بالا اشاره کردم این دوره پیش نیازی ندارد اما شرکت کننده گان حتما باید دانش TCP/IP خوبی داشته باشند برای کسب دانش در خصوص TCP/IP میتواند “ipv4 tutorial” را در گوگل جستجو کنید و مطالعه فرمایید همچنین پس از مطالعه می توانید دانش خود را در خصوص TCP/IP با مراجعه به سایت میکروتیک بصورت امتحان آزمایشی ارزیابی کنید.(قبلا باید نام کاری ساخته باشید) https://www.mikrotik.com/client/trainingSessions

خروجی دوره :

دوره MTCNA دارای ۹ ماژول بوده و خروجی آن به شرح زیر می باشد.

ماژول یک Introduction  یا معرفی : شامل مواردی همچون آشنایی با سیستم عامل و روتر بورد میکروتیک ( نصب و راه اندازی، ارتباط اولیه و متصل شدن به روتر، کار با محیط خط فرمان،بروز رسانی روتر، لایسنس سیستم عامل، آشنایی با سرویس های اولیه و مدیریت آنها) می باشد

ماژول دو DHCP : شامل مواردی همچون راه اندازی سرویس DHCP Server و DHCP Client مدیریت DHCP، ARP و انواع مدهای ARP می باشد.

ماژول سه Bridging : شامل موارد اولیه Bridging، ایجاد Bridge و ارتباط شبکه سیمی با بی سیم بوسیله Bridge می باشد.

ماژول چهار Routing : شامل مباحث و توضیحات اولیه مسیریابی همچنین ایجاد و مدیریت مسیرهای Static و Dynamic میشود

ماژول پنج Wireless : در این بخش به تشریح انواع استاندارهای وایرلس خانواده ۸۰۲٫۱۱ همچون ۸۰۲٫۱۱a/b/g/n/ac و مباحث مهمی مانند Access List, Connect List, Default Authenticate ,Default Forward, Snooper و Registration table می باشد.

ماژول شش Firewall : آشنایی با ساختار firewall  میکروتیک کار با chain های Input, Forward, output و Source NAT, Destination NAT و ایجاد امنیت با فایروال را یاد می گیریم.

ماژول هفت QOS یا کیفیت ارائه سرویس می باشد در این بخش با موارد مدیریت پهنای باند ایجاد محدودیت دانلود و آپلود با روش های Simple Queue و PCQ آشنا و کار میکنم.

ماژول هشت Tunnel : این ماژول یکی از مهمترین و کاربرد ترین موارد را شامل می شود در این بخش با مباحث ,PPP IP Pool, PPPOE, PTP Addressing, PPTP Server و PPTP کلاینت آشنا شده و در آخر LAB ها مربوطه را اجرا میکنیم.

ماژول نهم که بعنوان Misc یا موارد متفرقه شناخته می شود شامل مواردی همچون RouterOS tools بعنوان مثال PING, Netwatch, Traceroute,Profiler و مانیتورینگ RouterOS می باشد.

مدت زمان دوره : همانطور که در بالا اشاره کردم مدت زمان دوره ۲۴ ساعت بوده و بصورت ۳ روز فشرده توسط دانشگاه میکروتیک برگزار می شود همچنین شرکت کنندگان در این دوره یک عدد لایسنس لول چهار بصورت رایگان دریافت خواهند کرد.

شرایط امتحان و نمره قبولی: امتحان در روز سوم یا همان آخرین روز گرفته می شود این امتحان بصورت بین المللی بود و شرکت کنندگان باید در یک ساعت به ۲۵ تا سوال جواب بدهند، برای کسب مدرک، نمره حداقل ۶۰ را باید بگیریند(نمره قبولی ۷۰) در اینصورت پس از قبولی میتواند مدرک خود را داخل پنل میکروتیک دیده و دانلود کند اما اگر دانشجویی بنابه دلایلی نمره ای بین ۵۰ تا ۵۹ گرفته باشد رد می شود اما مدرس میتواند شانس دوباره (Second chance) برای کسب مدرک به دانشجو بدهد و این فقط یکبار انجام میشود، ولی اگر دانشجویی نمره پایین تر از ۵۰ را بگیرید در امتحان رد شده و باید بمدت یکماه منتظر بماند تا دوباره در کلاس MTCNA شرکت کند و امتحان مجدد بدهد.

جهت دانلود خروجی دوره کلیک کنید.

نمونه ای از مدرک MTCNA:
به امید دیدار در کلاس های حضوری میکروتیک.

حسن اصغری